اختتامیه سومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه ، آیین مهربانی را نشان داد

 اختتامیه سومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه ، آیین مهربانی را نشان داد

پنج شنبه شب گذشته سومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه ضمن برگزاری مراسم اختتامیه ای به کار خود پایان داد .

این مراسم با حضور مهمانان ویژه ای از جمله دکتر لطفی ، استاد دولت آبادی و دیگر بزرگان عرصه ی تئاتر و نویسندگی . جمع کثیری از هنرمندان و پیشکسوتان این عرصه برگزار شد .
در ابتدای مراسم ، مرتضی عطاریان دبیر جشنواره در گزارشی از برگزاری این رویداد، با بیان اینکه فعالیت دبیر خانه جشنواره از اردیبهشت سال جاری با پذیرش نمایشها آغاز شد، گفت: بعد از شروع به کار دبیرخانه ۱۰نمایشنامه دریافت شد و سرانجام با چهار نمایش خانه خورشید ، یک قاب عکس ساده ، حقایق شیفت شب وقایع شیفت روز و موشک های کاغذی قرارداد تولید بسته شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر چهار نمایش، سه نمایش یک بشقاب ماکارانی پیچی ، نقاشی های من و یه دونه /یه مورچه هم به صورت میهمان برای اجرا در این جشنواره دعوت شدند و با اجرای این هفت نمایش در 80 نوبت و با مخاطبی بیش از 16 هزار نفر به پایان رسید.
او در ادامه گفته های خود با بیان اینکه یکی از بخشهای جانبی این جشنواره برگزاری کارگاه شیوه های اجرای نمایش عروسکی با حضور استاد عادل بزدوده بود، تصریح کرد: امیدواریم مجتمع امام خمینی(ره) بتواند در سالهای بعد نیز محلی برای رشد و تعالی تئاتر کودک و نوجوان باشد.

بعد از صحبتهای دبیر جشنواره، از مجوعه نمایشنامه “از پشت پنجره” ، با حضورچهار تن از نویسندگان این مجموعه آقایان دکتردولت آبادی ، دشتی ، اشکذری و سیم ریز، رونمایی شد و در ادامه حسن دولت آبادی، با ابراز خوشحالی از چاپ کتاب گفت: قبل از این مجموعه نمایشنامه هایی از من به چاپ رسیده است، اما با نوشتن این نمایشنامه، انرژی بیشتری گرفتم، چون به نام حضرت امام رضاست.
وی د رادامه با تاکید بر کمبود نمایشنامه در ایران تصریح کرد امروز تعداد نمایشنامه نویسان به تعداد انگشت های دو دست هم نمی رسد و هر چند جوانانی نیز در این عرصه پا گذاشته اند اما باید دید که کدام یک از آنها ماندگار می شوند .

این فعال عرصه تئاتر ادامه داد: این کتاب و اقدامهایی از این قبیل یکی از ماندگارترین اقدامهای یک مدیر فرهنگی است و کار کودک و نوجوانان بر عکس تصور، کاری مشکل است و اگر می خواهیم بزرگسالی افراد جامعه تضمین شود، باید از کودکی با آنها کار کرد.
دولت آبادی در پایان یادآور شد: امروز در آمریکا مدارس، کلیسا و ... به تئاتر روی اوردند که دلیل آن هم دوست داشتن بازی است و اینکه دریافته اند از این راه می شود به تربیت درست کودکان رسید

آیین مهربانی با تجلیل از رضا کمال علوی

در ادامه برنامه، کلیپی کوتاه درباره استاد رضا کمال علوی پخش شد. کلیپی که در آن استاد از خاطراتش می گفت و البته مثل بسیاری از هنرمندان این سرزمین از بی مهری هایی که به هنر می شود. او در پایان کلیپ خود آرزو کرد روزی برسد که بی تفاوتی ها نسبت به هنر و هنرمند از بین برود.

علی ثابت نیا، مدیر عامل مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس بعد از نمایش این کلیپ درباره برنامه تجلیل از استاد کمال علوی گفت: وقتی همکارانم در مؤسسه دور هم جمع شده بودند تا برای اختتامیه برنامه ریزی کنند، پیشنهاد دادم به بهانه برگزاری اختتامیه در خدمت استاد هم باشیم که فعالیتهای فراوانی در تئاتر داشته است.

وی افزود: هر وقت می خواهم مثالی در حوزه هنر بزنم، ایشان را مثال می زنم که نماد ادب، افتادگی و مردم داری است.

وقتی نوبت به صحبت استاد کمال علوی رسید، او پشت تریبون قرار گرفت و بعد از تشویق جانانه میهمانان گفت: واقعاً دور از هر گونه تعارف به هیچ وجه خود را شایسته این همه لطف نمی دانم.

وی افزود: خدا را شکر می کنم و امروز در پرونده عمرم یکی از ماندنی ترین روزها خواهد بود که در جمع استادان تئاتر استانمان حاضر هستم.

وی تصریح کرد: امیدوارم همچنان به عنوان عضو کوچکی از جامعه فرهنگی هنری در خدمت عزیزان باشم و اگر دوستان ذره ای وجه مثبتی در کار و شخصیت بنده یافته اند، به خاطر آن است که از بزرگانی سرمشق گرفتم که یکی از این بزرگان یعنی دکتر لطفی در همین جمع هستند که پدر تئاتر خراسان هستند .
در بخش پایانی این مراسم از هنرمندان حاضر در این فستیوال با اهدای تندیس فستیوال و لوح یادبود تقدیر شد .

در حاشیه :
- ساعتی قبل از اختتامیه وبه واسطه حضور دکتر لطفی و اساتید دولت آبادی و کمال علوی در دفتر دبیر جشنواره، اندک اندک جمع کثیری از پیشکسوتان در این دفتر جمع شدند و این نشست صمیمانه تا زمان شروع مراسم ادامه داشت .
- حضور پیشکسوتان عرصه تئاتر در کنار جوانان جویای نام بازار گفتگوها را قبل و بعد از مراسم حسابی گرم کرده بود .
- اجرای زیبای مرتضی ملتجی بعنوان مجری درکنار کارگردانی عبدا... برجسته شبی به یاد ماندنی برای تئاتری های مشهد رقم زد .
- حضور عادل بزدوده و دکتر لطفی و دیگر بزرگان بازار عکس یادگاری در کنار المان جشنواره را گرم گرم کرده بود .

گزارش تصویری

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۳