" آهوانه" به خانه آخر رسید

 " آهوانه" به خانه آخر رسید
شب گذشته با حضور اهالی تئاتر مشهد، مراسم اختتامیه دومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه افرینش های هنری آستان قدس رضوی، شب گذشته  آیین اختتامیه دومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه با حضور دکتر قطب الدین صادقی و جمعی از اهالی تئاتر مشهد برگزار شد.
در این مراسم که سروش طاهری بهترین بازیگر جشنواره فجر امسال، اجرای آن را برعهده داشت، مرتضی عطاریان دبیر دومین فستیوال آهوانه طی بیانیه ای ضمن تشکر از همه ی گروه های حاضر در فستیوال، شرح مختصری بر رویدادهای فستیوال ارائه کرد.
وی از استقبال شايان توجه كودكان و نوجوانان ابراز خوشحالي نموده و اذعان كرد: طي اين مدت كوتاه، بالغ بر 8500 نفر از دانش آموزان مدارس سطح شهر و نهاد هاي مختلف از قبيل گروه هايي از بهزيستی و دانشگاه ها  دیدن کردند.
در ادامه، دکتر قطب الدین صادقی که مهمان ویژه این مراسم بود طی سخنانی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این فستیوال عنوان کرد: این برنامه می تواند الگویی برای همه شهرها حتی الگویی برای تهرانی ها باشد.
وی افزود: جامعه امروز دچار تنبلی فرهنگی است و کمتر پیش می آید که نهادی در راستای فرهنگ کاری انجام بدهد و آیندگان این مطالبه را از ما خواهند داشت که چرا در راستای فرهنگ کاری انجام نداد ه ایم .
 این نویسنده و کارگردان برجسته تئاتر و سینما تصریح کرد: امروز برای من این سوال مطرح است که چرا ما فرزندانمان را رها کرده‌ایم و برای آنان محصولی تولید نمی‌کنیم و عقیده دارم که در راستای حل این مشکلات تنها راهی که داریم این است که نهادهایی مثل آستان قدس رضوی به این موضوع ورود پیدا کنند و برای حل این مشکلات قدم بردارند
وی با بیان این مطلب که تهران با وجود 11 میلیون جمعیت تنها سه تئاتر مخصوص کودکان وجود دارد که این به هیچ عنوان کافی نیست، اظهار کرد: اگر ما برای کودکانمان برنامه تولید نکنیم دیگران این کار را از طریق ماهواره‌ها و... انجام خواهند داد.
صادقی خاطرنشان کرد: کشور سوئد 9 میلیون جمعیت دارد اما از این تعداد، 6 میلیون نفر سال گذشته مخاطب تئاتر بوده‌اند که این نشان می‌‎دهد آن‌ها برای فرهنگ و هنرشان برنامه دارند.
وی همچنین اذعان داشت: ما بایستی در تئاتر کودک و نوجوان بر ابتکار عمل و رشد عقلانیت تکیه کنیم تا از طریق این نمایش‌ها کودکان را وادار به فکر کردن و گره‌گشایی کنیم و در واقع می‌توان گفت ما به کارهایی نیاز داریم که به فرزندان ما قدرت عقلانیت و ابتکار عمل بدهد و راهنمای تربیتی آنان باشد.
جای پدر برای همه، عنوان بخش تقدیر های ویژه اختتامیه دومین فستیوال تئاتر آهوانه بود . در این بخش از سه پیشکسوت تئاتر مشهد آقایان رضا رضا پور، حسین طاهری و جواد محمد زاده برای حضور صمیمانه و خالصانه شان درحوزه تئاتر کودک و نوجوان تقدیر شد .
در بخش دوم تقدیری های این فستیوال از چهار کارگردان پنج اثر نمایشی حاضر در فستیوال تئاتر آهوانه ،‌علی اکبر حلیمی کارگردان نمایش مهمان غار، وحید حمید زاده کارگردان نمایش یک تیر و دو نشان، مهدی سیم ریز کارگردان نمایش قصه سارا و نذر آقا بزرگ و جواد رحیم زاده کارگردان نمایش های گام بلند لک لک و بدون شرح تقدیر شد و تندیس جشنواره و لوح یادبود به آنان اهدا شد .
در بخش نهایی جشنواره به برگزیدگان جشنواره ملی حاضر در این جشنواره نیز لوح یادبود اهدا شد.
    در این بخش از نمایش مهمان غار، فروغ افشاریان زاده و علی اکبر حلیمی رتبه برگزیده ی جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی پیامبر اعظم (ص)
    از نمایش یک تیر و دو نشان به کار گردانی سید وحید حمید زاده
سید وحید حمید زاده، رتبه سوم کار گردانی و رتبه دوم عروسک سازی در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک ونوجوان ضامن آهو بندر عباس
فرزانه نداف، رتبه دوم طراحی پوستر و بروشور در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
فاطمه سیم ریز، رتبه عروسک گردانی سوم در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
    از نمایش قصه سارا و نذر آقا بزرگ به کارگردانی مهدی سیم ریز
زهرا ناوشکی، رتبه دوم بازیگری زن در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
    از نمایش گام بلند لک لک به کار گردانی سید جواد رحیم زاده
رئوف دشتی، رتبه دوم نویسندگی در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
سید جواد رحیم زاده، رتبه اول کار گردانی در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
محمد اسلامی، رتبه دوم بازیگری مرد در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
شیده یزدانی، رتبه برتر بازیگری خردسال در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
میثم نویریان، رتبه اول طراحی صحنه در هفتمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ضامن آهو بندر عباس
    و از نمایش بدون شرح به کار گردانی سید جواد رحیم زاده
سید جواد رحیم زاده، رتبه دوم نویسندگی در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان و رتبه اول نویسندگی در دومین جشنواره ملی تئاتر کودک ونوجوان ماه
سید جواد رحیم زاده، رتبه اول کار گردانی در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان و رتبه دوم کارگردانی در دومین جشنواره ملی تئاتر کودک ونوجوان ماه
شیده یزدانی، رتبه اول بازیگری خردسال در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و همچنین رتبه اول بازیگری خردسال  در دومین جشنواره ملی تئاتر کودک ونوجوان ماه
یزدان کاظمی،  رتبه اول بازیگر نوجوان در دومین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ماه
و میثم نویریان، رتبه اول طراحی صحنه در در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان و رتبه اول طراحی صحنه در دومین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ماه حضور داشتند.
در حاشیه اختتامیه:
در پایان این مراسم نیز از روح ا...  مهدی پناه دبیر اولین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه که به نحوی پایه گذار این فستیوال نیز بوده است، تقدیر شد.
- د کتر لطفی طی سخنان کوتاهی از حضور دکتر صادقی در این فستیوال تشکر کرد و گفت: یکی از بهترین محسنات این فستیوال حضور این مرد بزرگ در این مراسم است .
- سکوت حضار نشان دهنده احساس همدردی آنها با امیر رضا پور بود زمانی که از بیماری پدرش صحبت کرد و لحظه ای که تشکر کرد برای اینکه مسئولین فستیوال نگذاشتند برای این تقدیر دیر شود .
- همسر حسین طاهری در غیاب همسرش که برای جشنواره ای در بیرجند حضور دارد در مراسم اختتامیه شرکت کرد و لوح یادبود را دریافت نمود.
- سروش طاهری در ابتدای بخش تقدیر از پیشکسوتها، برای هر کدام متن کوتاهی که توسط بزرگان تئاتر نوشته شده بود را قرائت می کرد .
- لحظه اهدای هدیه به همسر حسین طاهری، عنوان خانوادگی شدن جلسه از سوی سروش طاهری با خنده حضار همراه شد .
- پس از پایان مراسم اختتامیه ، بازار احوالپرسی و عکس یادگاری تا ساعتی بعد گرم بود .
 
تاريخ: ۱۳۹۲/۱۲/۲۰