به مناسبت گرامیداشت هفته معلم صورت گرفت؛ ادای احترام به هنرمند پیشکسوت توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی

  به مناسبت گرامیداشت هفته معلم صورت گرفت؛ ادای احترام به هنرمند پیشکسوت توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی
به مناسبت گرامیداشت هفته معلم، مدیران و هنرمندان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با استاد مرتضی روحانی هنرمند پیشکسوت مشهدی دیدار و به مقام شامخ این مدرس رشته‌های خوشنویسی و نقاشی ادای احترام کردند. 
 این دیدار با حضور امیرمهدی حکیمی مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، محمد فنودی رئیس اداره آموزش و پژوهش این مؤسسه، محسن توسلی مدرس برجسته مکتب هنر رضوان و جمعی از خوشنویسان این مرکز آموزشی با هدف تجلیل از سال‌ها تلاش استاد مرتضی روحانی مدرس و هنرمند پیشکسوت مشهدی در تربیت و پرورش هنرمندان و خدمت به جامعه هنری کشور همزمان با هفته معلم در منزل وی انجام شد. 
 

جریان‌سازی استاد در هنر مشهد 
مرتضی روحانی، متولد 1318 در شهر مقدس مشهد است که زیر نظر استادانی همچون مرحوم محمد ابراهیم آسایی و حسن زرین‌خط پرورش یافته است. 
وی طراحی و کتیبه‌نگاری صدها متر از خطوط مختلف برای اوقاف را در داخل و خارج از کشور از جمله بهشت رضا(ع)، امامزاده محروق، مسجد قبا، دانشگاه صنعتی کشور و همچنین کتیبه‌نگاری برای مساجدی در کشورهای آسیای میانه و مساجدی در هامبورگ، لیسبون و... را در طول سال‌ها فعالیت هنری خود انجام داده است. 
همچنین استاد روحانی با برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار هنرمندان و کارگاه‌های هفتگی و ماهانه در محل آتلیه خود و در دل طبیعت ایران و همچنین ایجاد محفل دائمی برای پاتوق هنرمندان و برپایی جلسات هم‌اندیشی هنری، موجب جریان‌سازی در هنر مشهد در دهه‌های گذشته شده است. 
پرورش شاگردانی در حوزه‌های نقاشی و خوشنویسی همچون استاد محمود موحد، مرحوم اتحاد جوادیان، حمید پرتوی، مهدی کریمی، محسن توسلی و...، نیز در سوابق این هنرمند می‌درخشد. همچنین آثار استاد روحانی تاکنون در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج کشور به نمایش درآمده است.
همکاری با آموزش و پرورش در حوزه نقاشی و خوشنویسی برای تعلیم در دوره «طرح کاد»، مسئول ارزشیابی و ممتحنه خوشنویسی اداره کل فنی و حرفه‌ای وزارت کار و طراحی‌های گرافیکی و خوشنویسی‌های غول‌پیکر در حوزه تبلیغات شهری و کشوری برای مراکز فرهنگی و تجاری، از دیگر فعالیت‌هایی است که در کارنامه کاری و هنری این مدرس پیشکسوت مشهدی به چشم می‌خورد. 
شایان ذکر است، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در کنار فعالیت‌های خود در حوزه‌های مختلف هنری با محوریت مکتب هنر رضوی، نگاه ویژه‌ای نیز به هنرمندان پیشکسوت و برجسته کشور به ویژه شهر مشهد دارد و در ادوار مختلف با برگزاری برنامه‌هایی نکوداشت و...، از سال‌ها تلاش و خدمت آنان به هنر کشور تقدیر به عمل می‌آورد.
تاريخ: ۱۴۰۳/۲/۱۳