مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خبر داد؛ تدارک برنامه‌های متنوع هنری در استقبال از زائران رمضان و نوروز

  مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خبر داد؛ تدارک برنامه‌های متنوع هنری در استقبال از زائران رمضان و نوروز

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از تدارک مجموعه برنامه‌های متنوع هنری به مناسبت ایام نوروز 1403 همزمان با ماه مبارک رمضان توسط این مؤسسه خبر داد که در قالب‌های مختلف در اختیار محبان حضرت رضا(ع) به ویژه زائرین نوروزی قرار خواهد گرفت.

امیرمهدی حکیمی با تأکید بر این‌که بیشتر این برنامه‌ها در راستای ایجاد فضایی فرهنگی هنری برای استقبال از زائرین نوروزی حرم مطهر رضوی در حال تولید است، در گفت‌وگو با آستان نیوز اظهار کرد: به طور معمول اجرای برنامه‌های نوروزی مؤسسه از اواخر اسفندماه 1402 آغاز می‌شود و تا حدود دهم فروردین 1403 ادامه خواهد داشت.
 

طراحی و اجرای فضای نمایشگاهی سازمان 
وی گفت: طراحی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در مسیر پیاده‌راه خیابان آیت‌الله واعظ طبسی در جوار حرم مطهر رضوی، از مهمترین اقدامات این مؤسسه به مناسبت فرارسیدن نوروز 1403 است. 
حکیمی افزود: هر ساله این سازمان با مؤسسات و مراکز مختلف زیرمجموعه آن در این خیابان حضور پیدا می‌کرد و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز غرفه‌ای در این مکان داشت، اما امسال طراحی محتوایی و اجرای تمام این پیاده‌راه توسط این مؤسسه انجام می‌شود و حضور سایر نهادها در چارچوب محتوایی این اتفاق رقم خواهد خورد. البته مؤسسه در بخش‌هایی از این فضای نمایشگاهی نیز فعالیت هنری خواهد داشت. 
 

انتشار آثار چندرسانه‌ای 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بیان کرد: همچنین این مؤسسه در حال تهیه و تدوین ویژه‌نامه نوروزی 1403 با رویکرد ماه رمضان، قرآن کریم و بهار حرم است که بین زائرین و مجاورین توزیع خواهد شد. 
وی ادامه داد: طراحی آرم شعار نوروزی امسال، پوستر و موشن پوستر و مجموعه آنچه در فضای بصری مناسبت‌های نوروزی در حال انجام است، از دیگر فعالیت‌های مؤسسه است که در مراحل پایانی قرار دارد. 
حکیمی به تولید تعدادی قطعات موسیقایی با مفاهیم مناسبتی ویژه نوروز 1403 در مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اشاره و اضافه کرد: همچنین آثار مناجات‌خوانی ویژه ماه رمضان در این مؤسسه ضبط شده است که از طریق شبکه‌های مختلف صدا و سیما و بستر مجازی در دسترس اهل هنر و معرفت قرار خواهد گرفت. 
وی افزود: تولید مجموعه تصویری 30 قسمتی با بهره‌گیری از آیات و روایات پیرامون رمضان نیز در این مؤسسه در حال انجام است که مفاهیم و آداب این ماه مبارک را در فرهنگ اسلامی با استفاده از زبان طنز به جامعه منتقل می‌کند. هر قسمت این مجموعه، یک و نیم تا سه دقیقه است. انتشار کتابی از آن نیز در دستور کار مؤسسه قرار دارد.
 

استقبال از زائرین با اجرای سرود و نمایش
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: سرود ویژه نوروز 1403 نیز با مضامین حرم مطهر رضوی، رمضان و قرآن تولید شده است که آن را گروه‌های سرود در استقبال از زائرین اجرا می‌کنند.
وی ادامه داد: در این راستا، مؤسسه با اجرای گروه‌های سرود در فرودگاه بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد مشهد به استقبال زائرین نوروزی می‌رود. 
حکیمی با اشاره به طراحی المان نوروزی در سال 1402 در فرودگاه شهیدهاشمی‌نژاد افزود: به مناسبت گرامیداشت نوروز 1403 نیز همچون سال گذشته طراحی دکور خاص رضوی در این فرودگاه خواهیم داشت که در آن برنامه اجرا سرودهای استقبال از زائرین انجام خواهد شد و همچنین مسافران می‌توانند از فضای آن برای عکاسی استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حال پیگیری اجرای نمایش‌های خیابانی نیز در ایام نوروز 1403 همچون سال‌های گذشته در جوار حرم مطهر رضوی هستیم.
تاريخ: ۱۴۰۲/۱۲/۲۰