نگارخانه رضوان میزبان نقاشیخط های امام رضایی شد

 نگارخانه رضوان میزبان نقاشیخط های امام رضایی شد

نمایشگاه «پی‌رنگ پرواز» با نمایش آثار نقاشی‌خط محسن توسلی مدرس و هنرمند برجسته مشهدی با محوریت عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) در نگارخانه رضوان مشهد گشایش یافت. 

استاد توسلی در افتتاحیه نمایشگاه پی‌رنگ پرواز که بعدازظهر شنبه ششم آبان ماه در نگارخانه رضوان برگزار شد،  اظهار کرد: این نمایشگاه با حمایت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و با نمایش 50 اثر نقاشی‌خطم در ابعاد مختلف دایر شده است.
وی با تأکید بر این‌که 80 درصد آثار نمایشگاه در سه ماهه اخیر و به مناسبت ایام شهادت امام رضا(ع) کشیده شده است، ادامه داد: از احادیث رضوی که کلمات متن آن‌ها از نظر هنری و بصری قابلیت‌های لازم فضاسازی را در خلق اثر نقاشی‌خط دارد، در ترسیم بیشتر آثار نمایشگاه بهره برد‌ه‌ام. 
این مدرس برجسته با اشاره به این‌که تلاش کرده است تا آثاری متفاوت با آثار نمایشگاه‌های گذشته‌اش در نمایشگاه حاضر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد، گفت: به طور مثال از خط محقق که خطی با گرافیسم بالا است و ظرفیت خوبی برای هنرمندان در خلق اثر دارد، در کشیدن این آثار نقاشی‌خط استفاده کرده‌ام. 
 

وی با بیان این‌که آثار نمایشگاه پیرنگ پرواز با انواع رنگ‌ها اعم از اکریلیک، مرکب‌های رنگی و رنگ روغن کشیده شده است، افزود: همچنین تابلوها با قلم پارو که دانگ درشتی دارد و از آن در کتیبه‌نویسی استفاده می‌شود، خلق شده است. 
استاد توسلی با تأکید بر نقش هنرهای مختلف از جمله نقاشی‌خط و خوشنویسی در اشاعه فرهنگ رضوی و حال و هوای بارگاه حضرت رضا(ع) گفت: در خلق برخی از آثار نمایشگاه سعی کرده‌ام رنگ زمینه‌ آن‌ها مشابه اوراق قرآن نفیس بایسنغری موزه قرآن حرم مطهر با حال و هوای قدیمی باشد. 
وی ضمن تقدیر از حمایت‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از هنرمندان در برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی خاطرنشان کرد: بی‌شک این مؤسسه می‌تواند از ظرفیت هنرمندان به ویژه خوشنویسان در برگزاری رویدادهای هنری بیشتر استفاده کند.  
شایان ذکر است، نمایشگاه آثار نقاشی‌خط استاد توسلی تا پنجشنبه 11 آبان 1402، از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 19 در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای اهل هنر و معرفت است
تاريخ: ۱۴۰۲/۸/۷