به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی صورت گرفت؛ تولید و انتشار محصولات چندرسانه‌ای در حمایت از مردم قهرمان فلسطین

 به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی صورت گرفت؛ تولید و انتشار محصولات چندرسانه‌ای در حمایت از مردم قهرمان فلسطین


مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از تولید و انتشار محصولات چندرسانه‌ای اعم از پوستر، پویانمایی و موشن گرافیک در حمایت از مردم قهرمان فلسطین توسط این مؤسسه خبر داد.

امیرمهدی حکیمی با اعلام این خبر اظهار کرد: یک اثر پویانمایی با عنوان «طوفان الأقصی» به مناسبت حماسه و جانفشانی مقاومت اسلامی و مردم قهرمان فلسطین در حمله همه‌جانبه به رژیم موقت صهیونیستی در مدت یک و نیم دقیقه با تکنیک دو بعدی کلاسیک در این مؤسسه تولید و منتشر شده است.
وی ادامه داد: عباس عباسی وزین کارگردان و انیماتور این پویانمایی و مهرداد جلوخانی نیز طراحی و ترکیب صدا آن را برعهده دارند.
حکیمی از پوستر «طوفان الأقصی» به عنوان یکی دیگر از آثار چندرسانه‌ای این مؤسسه در حمایت از حماسه مردم فلسطین نام برد و افزود: این اثر با بهره‌گیری از تصویر دو پرچم فلسطین و رژیم موقت صهیونیستی در فضایی دو بعدی توسط هادی مهری طراحی شده است که تداعی‌کننده حمله نظامی فلسطینیان به صهیونیست‌ها و از بین رفتن این رژیم موقت است.
وی گفت: همچنین موشن گرافیک «شمارش معکوس» توسط مهدی عظیما در مدت حدود یک دقیقه به این مناسبت در این مؤسسه تولید شده است که به شمارش معکوس رهبر معظم انقلاب برای نابودی اسرائیل و فجایع که در فلسطین و غزه در طی سال‌های متمادی رخ داده است، اشاره دارد.
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به خلق یک تابلوی نقاشی‌خط توسط استاد محسن توسلی هنرمند و مدرس برجسته مشهدی به سفارش این مؤسسه در اجتماع همبستگی با جبهه مقاومت فلسطین در حرم مطهر رضوی نیز اشاره و اضافه کرد: این تابلو از طریق دفتر نمایندگی حماس در تهران به مردم مظلوم فلسطین اهدا می‌شود.
وی تصریح کرد: طراحی و تولید این آثار با استفاده از ظرفیت هنرمندان مشهدی در طول یک هفته اخیر انجام شده است.
 

ضرورت ورود به جنگ رسانه‌ای کنونی
حکیمی بیان کرد: اکنون مسئله فلسطین با آنچه این روزها در غزه رخ می‌دهد، مسئله‌ای است که بیش از 7 دهه جامعه اسلامی و فراتر از آن جامعه جهانی را دردناک کرده است. در واقع، مایه تأسف و تألم برای هر مسلمان و هر انسان آزاده‌ای در هر جای جهان است و نمی‌توان از کنار این مشکلات و مصیبت‌ها گذشت.
وی ادامه داد: رژیم موقت صهیونیستی؛ این غده سرطانی تمام حقوق بشری، کرامت انسانی و همه آنچه در کنوانسیون‌های بین‌المللی آمده را زیر پا گذاشته است. آن‌ها خانه، زندگی، کشور و هر آنچه موجودیت یک ملت بوده است را تصاحب کردند، متوالی به غارت، قتل و کشتار مطلومان پرداختند و امروز هم این فاجعه بزرگ را در غزه رقم زدند.
حکیمی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) که فرموده‌اند؛ «هر کس فریاد کمک‌خواهی مسلمانی را بشنود و به کمک او نشتابد، مسلمان نیست»، گفت: مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی که ذیل دستگاه حضرت رضا(ع) فعالیت می‌کند، نمی‌تواند نسبت به این فجایع و ظلم‌های بزرگ بشری بی‌تفاوت بماند و کنار مردم مظلوم فلسطین نباشد؛ مسلمانانی که چند دهه فریاد کمکشان به تمام بشریت رسیده است.
وی افزود: ما وظیفه داریم اقدامی در راستای اهداف انقلاب اسلامی، تعالیم بشردوستانه اسلامی و انسانی و آموخته‌های رضوی در این خصوص انجام دهیم. اگرچه اکنون که امکان قرارگیری در کنار مردم مظلوم فلسطین در غزه و جنگیدن دوشادوش آنان را نداریم، اما می‌توانیم در جنگ رسانه‌ای کنونی وارد شویم. بی‌شک سکوت جایز نیست.
 

لزوم بهره‌گیری از ابزارهای هنری در حوزه‌های مختلف
در ادامه مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با تأکید بر این‌که یکی از مسیرهایی که امروزه می‌تواند این مظلومیت را به گوش جهانیان برساند، زبان هنر و رسانه در حوزه‌های مختلف است، گفت: بسیاری از ظلم‌هایی که در جامعه بشری صورت می‌گیرد، در فضای هنری و رسانه‌ای مغلوب شده و به گونه دیگری به جامعه بین‌المللی انعکاس پیدا می‌کند.
وی به روایت دیگری از رسول اکرم(ص) که فرموده‌اند؛ «مسلمانان در برابر دشمنان، همه یک مشت هستند و باید بر سر مهاجمان به دین خدا و مخالفان موجودیت اسلامی فرود آیند»، اشاره و اضافه کرد: بنابراین هنرمندان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز عضو این مشت بزرگ جامعه اسلامی شدند و تلاش کردند در حوزه‌های مختلف هنری آثاری را خلق و تولید کنند.  
حکیمی گفت: این آثار چندرسانه‌ای متنوع از طریق بستر فضای مجازی و رسانه ملی منتشر می‌شود و در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این مؤسسه به سهم خود توانسته باشد وظیفه‌اش را هر چند اندک در این خصوص انجام دهد و کنار مردم مظلوم فلسطین بایستد و از همراهی با این مظلومیت بزرگ تاریخ بشری، حضرت رضا(ع) نیز از ما راضی و خشنود باشد.
شایان ذکر است، به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برنامه‌های متنوع هنری و ادبی با محوریت مکتب هنر رضوی در ادوار مختلف به ویژه مناسبت‌های ملی و مذهبی برگزار می‌شود.

تاريخ: ۱۴۰۲/۷/۲۴