ضیافت عروسکها در روز برفی آهوانه

 ضیافت عروسکها در روز برفی آهوانه
روزهای میانه زمستان در هوای سرد و برفی مشهد، چهارمین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه روز چهارشنبه گرم و پر مخاطبی  را پشت سر گذاشت. رضا حسینی رئیس اداره هنرهای نمایشی استان، جواد محمد زاده، مهدی سیم ریز ، علی اکبر حلیمی، جواد رحیم زاده و جمعی از هنرمندان هنرهای نمایشی در کنار کودکان و نوجوانان در میانه برگزاری چهارمین فستیوال به تماشای نمایش عروسکی "لی لی لی لی حوضک"  به نویسندگی فاطمه شیرزاده و کارگردانی محبوبه پاداش نشستند.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، نمایش لی لی لی لی حوضک به عنوان دومین نمایش فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه از روز یک شنبه 18 بهمن به روی صحنه رفت و ساعت 16 روز چهارشنبه 21 بهمن درآخرین اجرای خود ، در میان استقبال گرم مخاطبین ، میهمان  هنرمندان بنام عرصه تئاتر خراسان بود .
لی لی حوضک تلفیقی از قصه های قدیم و جدید است ، قصه ی کبوتری که تلاش می کند تا نذر خاله لیلا ادا شود .
پاداش : آهوانه ، یک اتفاق خوب است  

گروهی جوان و خوش آتیه  به کارگردانی محبوبه پاداش برای دومین سال پیاپی حضور در فستیوال آهوانه را تجربه می کند ، این گروه که این روزها با نمایش های خاص و ویژه خود پای بسیاری از بزرگان را به تئاتر کودک باز کرده است نوید  روزهایی بهتر برای کودکان و نوجوانان شهر دارد .
محبوبه پاداش کارگردان نمایش لی لی لی لی حوضک با  پیشینه ی 15 سال کار هنری که  از این میان هشت سال آن را به کار کودک پرداخته معتقد است کار برای کودکان بسیار دلچسب و گواراست ، چرا که با بچه ها براحتی می توان ارتباط برقرار کرد ، در دنیای بچه ها همه چیز باور پذیر است .
وی که امیدوار است روزی فستیوال عروسکی  ویژه  کودک و نوجوان در مشهد برگزار شود آهوانه را اتفاقی بی نظیر می خواند و می گوید : برای بچه های مشهد ، آهوانه یک اتفاق بی نظیر است ، برای اولین بار تقریبا نیمی از کارهای ارائه شده در یک فستیوال تئاتر از گروه کارهای عروسکی انتخاب شده است و این برای ما تولید کنندگان نمایش عروسکی و برای بچه ها که عاشق عروسک ها هستند که اتفاق بسیار خوب است .
قلب های کودکان ،آماده پذیرش دوستی است
الهه پژوهی بازیگر و دوبلور نام آشنای مشهدی که تنها دو سال است کار برای کودک و نوجوان را در کنار محبوبه پاداش تجربه می کند معتقد است کار برای بچه ها در قیاس با تئاتر بزرگسال بسیار راحت تر است چرا که ارتباط برقرار کردن با این گروه سنی کار ساده ای است ، قلب آنها صاف و زلا ل است و آماده پذیرش دست دوستی ما .
وی که دوبله چندین انیمیشن برای کودک و نوجوان را نیز در پرونده خود دارد عملکرد دبیرخانه آهوانه را بسیار مثبت خوانده و می گوید : خوشبختانه من از اولین کاری که برای کودکان انجام دادم این توفیق را داشتم که در آهوانه حضور پیدا کنم ، مدیریت و رفتار مسئولین در این فستیوال یکی از نکات بسیار مثبت آن است واین مطلب نوید روزهایی بهتر برای تئاتر کودک و نوجوان مشهد دارد .
آهوانه فستیوالی رو به جلو
چهار نمایشنامه و دو حضور در جشنواره رزومه کوتاه ولی درخشان فاطمه شیرزاده است ، وی که به عنوان عروسک گردان نیز گروه را یاری می کند نوشتن را شغل اول خود می داند و امیدوار است روزی بهترین جایگاه ها را در نویسندگی تئاتر کسب کند .
وی که به روی صحنه رفتن چهار نمایش خود را با عناوین  شله زرد نذری ، خانه خورشید ، لی لی حوضک و پرواز ماهی ها به کارگردانی محبوبه پاداش دیده است دنیای بچه ها را دنیای سخت و آسان می داند ، از نظر شیرزاده بچه ها در میان تخیلاتشان زندگی می کنند و هر بزرگتری که بتواند به دنیای تخیلات آنها وارد شود می تواند به آنها نزدیک شود .
وی آهوانه را فستیوالی رو به جلو می داند و می گوید : این دومین دوره حضور من در فستیوال آهوانه است و قیاس این دوره با دوره قبل نشان ازکیفیت بهتر آثار و نحوه ی برگزاری فستیوال دارد .  
مریم نوقابی عروسک گردان برگزیده جشنواره رضوی ، تغییر نقشش را یک اتفاق می خواند و می گوید : من عروسک گردان  عروسک کبوتر بودم اما زمانی که عازم بندر عباس شدیم عروسک گردان کرم ابریشم نتوانست گروه را همراهی کند و من به جای او کرم ابریشم را به دست گرفتم و خوشبختانه موفق شدم به خوبی از عهده این نقش برآیم و از سوی هیات داوران به عنوان برگزیده عروسک گردانی معرفی شدم .
سحر دست مرد دیگر عروسک گردان این نمایش که تجربه سالها حضور برصحنه تئاتر را در کارهای کودک و بزرگسال دارد ، عروسک گردانی را به مراتب سخت تر از کار بر روی صحنه می داند و میگوید : هماهنگ کردن حرکات عروسک و نشان دادن احساساتش خصوصا زمانی که به جای عروسک صحبت می کنیم بسیار سخت تر از بازی کردن بر روی صحنه است .
همه ی اعضای این گروه در گفتگوی خود یک خواست مشترک داشتند ، خواسته ای که به گفته ایشان خواسته تمام نمایشگران عروسکی است ، آنها امیدوارند روزی فستیوالی مخصوص کارهای عروسکی برگزار شود ؛ تا نمایش های در میدانی برابر مورد سنجش تماشاگران قرار گیرند ، آرزویی که امیدوارند به زودی برآورده شود .
استقبال خوب مخاطبین از این دوره از برگزاری فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه نشان از رشد و بالندگی و برنامه ریزی صحیح در انتخاب آثار نمایشی  با محوریت دینی و فرهنگی  دارد.
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۴