نمایش " گام بلند لک لک " نقد و بررسی شد

 نمایش " گام بلند لک لک " نقد و بررسی شد
جلسه نقد و بررسی " گام بلند لک لک " به نویسندگی رئوف دشتی و کارگردانی جواد رحیم زاده در دومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره ) برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، ‌جلسه نقد و بررسی نمایش " گام بلند لک لک " به نویسندگی رئوف دشتی و کارگردانی جواد رحیم زاده، با حضور مهدی سیم ریز به عنوان مجری و کارشناس، حسین زاهدی نامقی از نویسندگان مطرح حوزه کودک و نوجوان، احمد ریحانه از پیشکسوت های تئاتر، بازیگران و جمعی از علاقمندان تئاتر کودک و نوجوان در  حاشیه دومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه برگزار شد .
در ابتدای این جلسه مهدی سیم ریز به عنوان مجری و کارشناس  ضمن اشاره به جوایزی که این نمایش در جشنواره رضوی از آن خود کرده بود گفت: این نمایش درهفتمین جشنواره ملی ضامن آهو موفق به دریافت رتبه اول کارگردانی و طراحی صحنه ( میثم نویریان )، رتبه دوم بازیگری (محمد اسلامی ) و نویسندگی (رئوف دشتی )، رتبه برتر بازیگری خردسال (شیده یزدانی )،  تقدیر برای طراحی لباس و به عنوان نمایش برتر انتخاب شد و همه ی این جوایز نشان دهنده قوت این نمایش است .
جواد رحیم زاده در مورد نمایش خود گفت: متن این نمایش در ابتدا بسیار طولانی تر از قصه ای بود که شما تماشا کردید ، در اولین اجرای ما، مدت زمان نمایش تقریبا 80 دقیقه شد و برای اجرای جشنواره کار باید به چهل و پنج دقیقه می رسید، بنابراین با مشورت با آقای دشتی قدری از متن را کوتاه کردیم تا برای اجرای جشنواره محیا شود بنابر این اگر احساس می کنید که ایرادی بر نویسندگی وارد است شاید به دلیل همین کوتاه کردن متن اصلی باشد .
حسین زاهدی نامقی، ضمن تشکر از آقای رحیم زاده گفت: من از دیدن این نمایش انرژی خاصی گرفتم، و این را مرهون شما هستم ، همیشه عرض کرده ام که در میان همه ی کسانی که در حوزه تئاتر کودک و نوجوان کار کرده و پایداری کرده اند وجود جواد رحیم زاده در این عرصه بسیار مغتنم است.
وی افزود به دلیل عدم حضور رئوف دشتی به خود اجازه نمی دهم در مورد متن چیزی بگویم اما تنها به ذکر این نکته بسنده می کنم که این متن، بسیار شایسته بود و نکات قابل توجهی در خود داشت و شاید فقط در برخی مواقع نیاز به ویرایش مختصری داشت .
وی در مورد ترکیب بازیگران گفت: حضور بازیگران مطرحی مانند محمد جهانپا، امیر محاسبتی و جواد محمد زاده در کنار هنرمندان نوجوان رونق خاصی به اثر داده بود و استفاده از رنگ های مناسب در طراحی لباس که عنصر بسیار موثری در تئاتر کودک و نوجوان است یکی دیگر از نقاط قوت کار دانست.
وی اشاره ای نیز به موسیقی اثر داشت و گفت: استفاده بجا از موسیقی مقامی در این نمایش  و دیگر آثار شما در ایجاد ارتباط با مخاطب بسیار موثر است و همه ی این عوامل سبب می شود که کلیت نمایش، اثر دلنشینی شود .
احمد ریحانه، از پیشکسوتهای تئاتر مشهد نیز ضمن تشکر ویژه از جواد رحیم زاده و سایر عوامل نمایش گفت: این نمایش، بسیار جذاب بود و من با همه صحبت های آقای زاهدی موافقم و فقط خسته نباشیدی ویژه به هنرمندان نوجوان این کار عرض می کنم .
مهدی سیم ریز در ادامه  حضور بازیگران بزرگ مشهد از قبیل آقایان جهانپا، محاسبتی، محمد زاده و طاهری را فرصت مغتنمی برای تئاتر کودک و نوجوان خواند و گفت: این فرصتی بسیار عالی است برای تئاتر کودک و نوجوان که توسط بزرگترها مطرح و دیده شود و امیدواریم این روند در تئاتر رو به رشد مشهد ادامه داشته باشد.
غلامرضا محمدی یکی از کارگردانهای مشهدی حاضر در جمع گفت: نمایش امشب همان سادگی همیشگی کارهای آقای رحیم زاده را داشت،‌ همان سادگی دلنشین و جذاب  وی نیز موسیقی کار را یکی از نقاط قوت کار دانست و گفت: موسیقی به خوبی به کار چسبیده است و آنرا برای کودک و حتی بزرگسال نیز جذاب تر کرده است .
وی افزود: من تشکر ویژه ای هم دارم از شما، چرا که به واسطه شما پای هنرمندان مطرح نیز به روی صحنه تئاتر کودک و نوجوان مشهد باز شده است و این نوید روزهای بسیار خوب خواهد بود .
 رحیم زاده گفت: اگر نمایش به دل می نشیند ماحصل تلاش همه ی عوامل است هم بازیگران بزرگسال و هم نوجوانان، همه در هنگام تمرینات حق نظر دارند و از پیشنهادات آنها استقبال می کنم؛ در دل تمرینات همیشه اتفاقاتی می افتد که همین اتفاقات نمایش را دلنشین و جذاب می کند.
وی در مورد کار کردن با بچه ها گفت: کار کردن با بچه ها بسیار سخت است و شیوه خاص خود را می طلبد؛ به عنوان مثال برای این نمایش ما مدتها با بچه ها تمرین داشتیم و فقط در بخش کوچکی از تمرین ها بزرگسالان هم حضور داشتند و قسمت اعظم تمرین ما با بچه ها بود . برای حس گرفتن آنها حتی با هم سری به پرنده فروشی زدیم و از نزدیک با کبوترها آشنا شدیم و اینها همه ویژگی های خاص کار با کودک است .
وی عدم حمایت مسولان ازتئاتر کودک و نوجوان را ضعف بزرگی دانست و گفت: وقتی ما برای ارائه نمایش در جشنواره همدان حضور داشتیم هیچ کس حتی تصور هم نمیکرد که مشهد  تئاتر کودک و نوجوان داشته باشد تا زمانی ما موفق به دریافت جوایز متعدد در اختتامیه شدیم و این هشدار بزرگی است برای همه ی ما که کار تئاتر انجام می دهیم ما سالهاست که در جشنوارها نماینده ای نداریم و من فکر می کنم می توانیم همانطور که در جشنواره  رضوی همیشه بهترین کارها از مشهد بود ه است برای حضور در جشنواره های دیگر نیز نمایش های معتبری آماده کنیم.
در پایان مهدی سیم ریز گفت: به زعم من جواد رحیم زاده یکی از بهترین های تئاتر کودک و نوجوان ایران است که این مسئله را حضور وی در جشنواره های مختلف و کسب جوایز متعدد از این جشنواره ها به اثبات رسانده است، ایشان به تنهایی توانسته است مشهد را به یکی از قطب های اصلی تئاتر کودک و نوجوان تبدیل کند.

تاريخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۴