طرح پژوهشی"بررسی کتیبه های صحن عتیق حرم مطهر رضوی" آغاز شد

 طرح پژوهشی"بررسی کتیبه های صحن عتیق حرم مطهر رضوی" آغاز شد

به همت گروه هنرپژوهی رضوان، طرح پژوهشی با موضوع بررسی کتیبه های صحن عتیق حرم مطهر رضوی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی، بهروز کریم پور، مسئول گروه هنرپژوهی رضوان ضمن اعلام آغاز طرح پژوهشی تحلیل و بررسی کتیبه های به کار رفته در صحن عتیق حرم حضرت رضا (علیه السلام)،گفت: این طرح با هدف بازشناسی و تحلیل کتیبه های این قسمت از بنای حرم مطهر رضوی تعریف شده و هم اکنون مرحله مطالعات آن آغاز شده است.

وی افزود : دکتر مهدی صحراگرد که از پژوهشگران و استادان دانشگاه در زمینه هنر اسلامی است، انجام پژوهش در این زمینه را بر عهده دارد که پیش از این نیز تحقیق بر روی کتیبه های مسجد جامع گوهرشاد را انجام داده و به اتمام رسانده است.

کریم پور خاطرنشان کرد: عدم وجود منابع پژوهشی و مطالعاتی دقیق و کامل درباره کتیبه های موجود در حرم مطهر رضوی که دربردارنده آثار و قطعات بسیار ارزشمند و نفیسی از هنرمندان شاخص هنر اسلامی است، از دلایل انجام این پژوهش ها بوده و لذا تلاش می شود با شیوه ای علمی و نگاهی جامع، کتیبه های موجود در هر یک از اماکن این بنای مقدس بررسی و تحلیل گردد و نتایج آن در قالب کتبی نفیس به چاپ رسد.
وی در پایان گفت: این امر می تواند ضمن آشنا ساختن علاقمندان با ارزش های هنری موجود در حرم هشتمین امام شیعیان،که حاصل عرض ارادت هنرمندان قرون مختلف به ساحت ایشان بوده است، در انجام پژوهش های آتی توسط پژوهشگران هنر اسلامی، به عنوان یک مرجع معتبر و مفید به کار رود.

تاريخ: ۱۳۹۱/۱۱/۱۶