آهوانه ؛ در تقویم کاری تئاتری های استان

 آهوانه ؛ در تقویم کاری تئاتری های استان

سید جواد رحیم زاده چهره نام آشنای تئاتر خراسان ، صبح روز سه شنبه مهمان آهوانه بود تا به تماشای تئاتر "گل پری" بنشیند .
وی درگفتگو با روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستانقدس رضوی گفت : پورقاسمی کارگردانی است که مخاطبش را می شناسد و می داند چگونه می تواند نمایشی جذاب برای بچه ها تولید کند ، نحوه شروع نمایش را می داند و می تواند به نحوی به نمایش ادمه دهد که مخاطب خسته نشود و بتواند پیامش را به خوبی منتقل کند . پورقاسمی کارگردانی ،کاربلد است .
رحیم زاده افزود: بستن نمایشی با این حجم و کیفیت با چهار بازیگر ، دکور مناسب  و استفاده بجا از عروسک ها بدون اینکه ارتباط مخاطب و عروسک در بخش های نمایش صحنه ای  قطع شود از نقط قوت این نمایش است .
وی درمورد استفاده از قصه های کهن ایرانی در نمایش گفت : ما با این افسانه ها بزرگ شده ایم ، نباید بگذاریم این قصه ها از بین برود ، این قصه ها به دلیل داشتن رویا و تخیل و حس حرکت بهترین قصه ها برای کودکان و نوجوانان است ، در این قصه ها قهرمان و ضد قهرمان وجود دارد و نتیجه ی جدل بین این دو همیشه به پیروزی قهرمان و پایان خوش داستان می انجامد اما آنچه در زمان استفاده از این قصه ها باید مد نظر قرار داد امکان استفاده از تکنیک های جدید در زمان انتخاب قصه است .
این کارگردان با تجربه استان ، آهوانه را یک اتفاق خوب می داند و می گوید : خوشحالم که در شهرمان برنامه ای اجرا می شود که هنرمندان منتظر آن هستند ، اینکه در تقویم کاری مان اسفند را مترادف آهوانه می دانیم ، برایش نمایش نامه می نویسیم و کار تولید می کنیم این همان اتفاق خوبیست که باید هر سال پر رنگ تر به آن نگاه شود .
رحیم زاده افزود : حضور گروه های تئاتر دیگر استانها خصوصا کارهای برتر دیگر جشنواره ها به قوت آهوانه می افزاید: امیدوارم این حرکت که امسال با حضور سه گروه از تهران ،بندرعباس و همدان آغاز شده است در سالهای آتی و با حضور گسترده تر سایر شهرستان ها ادامه یابد ؛ چرا که این حضور می تواند به جریان داشتن نمایش در استان کمک کند و به رشد و تعالی فرهنگ و هنر شهر می افزاید .
وی حضور هنرمندانی چون کمال علوی ، طاهری و محمدزاده را در اجراهای ویژه نمایش ها را نشان از توجه همهی هنرمندان به این فستیوال دانست و افزود : اکنون آهوانه برای همه ی تئاتری های مشهد اتفاقی شناخته شده است ، و اغلب سعی می کنند کارهای خود را به نحوی برنامه ریزی کنند تا بتوانند زمانی را برای دیدن  تئاتر های این فستیوال اختصاص دهند .
وی در خاتمه ضمن تشکر از عوامل برگزاری آهوانه عنوان کرد : اکنون و بعد از برگزاری چهار دوره از فستیوال تئاتر آهوانه زمان آن رسیده است که به این فستیوال بسیار جدی تر نگاه کنیم  باید بعد از برگزاری این فستیوال جلسه آسیب شناسی برای این برنامه برگزار شود چرا که توقع رشد هر چه بیشتر از این برنامه ی فرهنگی هنری در سطح ملی است .
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۲/۵